StarLadder StarSeries S3: Round Four Matches Drawn

  • -
NiP SS
(Photo: Ninjas in Pyjamas)

Two teams have gone home and two teams have moved on in the StarLadder i-League StarSeries season three finals.

No. 24 TyLoo was eliminated by the Korean squad of MVP Project who are set to take on No. 9 tomorrow in another elimination match.

Next, Immortals sent home UYA with a score line of 16-11 to keep its tournament hopes alive after an 0-2 start.

No. 3 Natus Vincere was the first team to move on after going 3-0, picking up a win over 2-0 North to secure the spot in the playoffs.

Next up was the red hot No. 16 G2 Esports. This team handled SK with ease on its way to a playoff berth.

Surprising to some is Virtus.pro. The No. 2 team in the WWG CSGO Team Rankings is 1-2, being handed two monumental losses after a 1-0 start.

 8:00   south korea MVP Project vs.   brazil No. 9 Immortals
9:15    No. 10 Gambit vs.   USA Counter Logic Gaming BO1
10:30   poland No. 2 Virtus.pro vs.   sweden No. 7 Fnatic BO1
11:45   Europe No. 5 FaZe vs.   Denmark No. 6 North BO1
13:00   Europe No. 15 HellRaisers vs.   sweden No. 12 NiP BO1
14:15   Denmark No. 1 Astralis vs.   brazil No. 4 SK BO1
16:15   Round #5     Match #1 BO1
17:30   Round #5     Match #2
18:45   Round #5     Match #3 BO1

Tomorrow is a big day in Kiev, as several top tier teams battle for a spot in the playoffs. No. 5 FaZe takes on North and No. 1 Astralis battles with SK Gaming while Virtus.pro and No. 7 Fnatic fight for their tournament life.

Day three results:

 9:00   china No. 24 TyLoo (ELIM) 16-19   south korea MVP Project
10:30   brazil No. 9 Immortals 16-11   china UYA-E/5POWER (ELIM) BO1
12:00    No. 10 Gambit 13-16   Europe No. 5 FaZe BO1
13:30   USA Counter Logic Gaming 11-16   Europe No. 15 HellRaisers BO1
15:00   CIS No. 4 Natus Vincere 16-11   Denmark No. 6 North BO1
16:30   sweden No. 12 NiP 16-6   poland No. 2 Virtus.pro BO1
18:00   brazil No. 4 SK 8-16   france No. 16 G2 BO1
19:30   sweden No. 7 Fnatic 13-16   Denmark No. 1 Astralis BO1

Matches one and two will saw the loser eliminated at 0-3 while matches five and seven saw the winner move to playoffs at 3-0.

Day two results:

10:00   No. 10 Gambit 16-13   china No. 24 TyLoo
11:30   china UYA-E/5POWER 3-16   USA Counter Logic Gaming BO1
13:00   Europe No. 5 FaZe 16-10   brazil No. 9 Immortals BO1
14:30   Denmark No. 1 Astralis 16-19   Denmark No. 6 North BO1
16:00   Europe No. 15 HellRaisers 2-16   france No. 16 G2 BO1
17:30   CIS No. 4 Natus Vincere 16-9   sweden No. 7 Fnatic BO1
19:00   sweden No. 12 NiP 16-9   south korea MVP Project BO1
20:30   poland No. 2 Virtus.pro 2-16   brazil No. 4 SK BO1

Day one results:

 9:00   Denmark No. 6 North 16-3   brazil No. 9 Immortals
10:30   poland No. 2 Virtus.pro 16-4   south korea MVP Project BO1
12:00   brazil No. 4 SK 16-12   china No. 24 TyLoo BO1
13:30   Denmark No. 1 Astralis 16-11   USA Counter Logic Gaming BO1
15:00   Europe No. 5 FaZe 10-16   Europe No. 15 HellRaisers BO1
16:30   kazakhstan No. 10 Gambit 8-16   sweden No. 7 Fnatic BO1
18:00   sweden No. 12 NiP 6-16   france No. 16 G2 BO1
19:30   CIS No. 4 Natus Vincere 16-9   china UYA-E/5POWER BO1

Steven Cropley

Esports Staff Writer

Steven Cropley has followed and competed in the Counter-Strike franchise since 2003. Having worked for UBINITED prior to their move to Counter Logic Gaming, Steven brings a deep background in competitive first-person shooters with a focus on professional CS.

LOL NALCS TEAM RANKINGS

1 Cloud9 31-13
2 Team SoloMid 31-16
3 Phoenix1 26-15
4 Counter Logic Gaming 22-22
5 Dignitas 22-22
6 Immortals 21-23
7 FlyQuest 22-21
8 Team Liquid 17-30
9 Echo Fox 15-28
10 Team EnVyUs 14-31
FULL LIST

WWG CS:GO TEAM RANKINGS

1 Astralis 6-4
2 Natus Vincere 5-5
3 Virtus.pro 4-6
4 1 FaZe Clan 8-2
5 1 SK Gaming 5-5
6 North 4-5
7 Fnatic 6-4
8 1 G2 Esports 8-2
9 1 Team EnVyUs 4-6
10 Gambit Gaming 4-6
FULL LIST